Ręczne kontra cyfrowe narzędzia traserskie: kompleksowe porównanie rodzajów

0
Ręczne kontra cyfrowe narzędzia traserskie: kompleksowe porównanie rodzajów
Zdjęcie: Dalle-3 / Stempel cyfrowy LIMIT 12x14 mm

Narzędzia traserskie, znane człowiekowi już w czasach starożytnych, ciągle ewoluują i w istotny sposób wpływają na branżę remontowo-budowlaną.

Nowe technologie sprawiają, że przeprowadzanie dokładnych pomiarów staje się coraz łatwiejsze, a praca w warsztacie stolarskim lub ślusarskim przebiega szybciej i sprawniej. Proste rysiki i cyrkle, magnetyczne statywy pomiarowe oraz bardziej zaawansowane suwmiarki cyfrowe - asortyment jest narzędzi ogromny.

Co wybrać? Oto porównanie narzędzi ręcznych i cyfrowych.

1. Co to są narzędzia traserskie?

Narzędzia traserskie są wykorzystywane do wyznaczania miejsca pracy w drewnie (lub metalu), usprawniają też proces jego obróbki. Im bardziej precyzyjne będą, tym łatwiejszym zadaniem stanie się wyznaczenie kątów i linii, wzdłuż których mają przebiegać poszczególne cięcia. Zarówno tradycyjne narzędzia ręczne, jak i elektryczne, mają istotny wpływ na proces produkcji, nie powinna zatem dziwić uwaga, jaką człowiek poświęca ich rozwojowi.

Narzędzia traserskie towarzyszą człowiekowi niemal od początków cywilizacji. Do najstarszych znalezisk tego typu zaliczają się narzędzia znalezione w Kenii, dzięki którym człowiek już 3 miliony lat temu mógł przemieniać kamienie i kawałki drewna w praktyczne przedmioty. Im bardziej zaawansowane narzędzia zaczynał tworzyć, tym ważniejsze stawały się dla niego narzędzia pomiarowe.

Najpierw były to proste linijki, cyrkle i kątowniki, z czasem dołączyły do nich kątomierze wyposażone w lunety i stoliki miernicze oraz urządzenia cyfrowe. Ciągła ewolucja narzędzi traserskich sprawia, że pomiary są coraz bardziej precyzyjne, a nowoczesne technologie otwierają nowe drzwi niejednej branży. Które z nich sprawdzą się lepiej?

2. Narzędzia traserskie ręczne

Rysik traserski 150mm WF7985010 WOLFCRAFT

Rysik traserski 150mm WF7985010 WOLFCRAFT

Narzędzia traserskie ręczne tworzą dość szeroką grupę urządzeń, w której znalazły się m.in.:

  • węgielnica, używana podczas kątów prostych, pełnych i półpełnych;
  • cyrkiel traserski, wykorzystywany do rysowania okręgów lub wyznaczania obwodu;
  • rysik traserski, pozwalający na naniesienie na powierzchnię (drewnianą lub metalową) określonych w projekcie punktów i linii;
  • wysokościomierz suwmiarkowy, przeznaczony do mierzenia wysokości przedmiotu;
  • znacznik, czyli przyrząd wykorzystywany podczas wyznaczania linii na powierzchniach drewnianych;
  • kątowniki, pozwalające na sprawdzenie kątów (również kątów wewnętrznych).

Ważną rolę w branży odgrywają również takie narzędzia pomiarowe, jak suwmiarki i bardziej precyzyjne mikrometry (które pozwalają na dokonanie pomiaru z dokładnością do 0,01 mm). Istotnym elementem wyposażenia niejednego warsztatu są też płyty traserskie (pomiarowe), ołówki stolarskie oraz proste akcesoria, które usprawniają pracę.

Narzędzia ręczne są tanie i łatwe w obsłudze, jednak efektywność narzędzi traserskich może rozczarować tych, którzy stawiają na szybkość i precyzję. Dlatego też coraz częściej są one wypierane przez narzędzia cyfrowe, bazujące na najnowszych osiągnięciach techniki i wspierane przez innowacyjne oprogramowanie.

Sekcja 3: Narzędzia traserskie cyfrowe

Niemal każde narzędzie traserskie można przemienić w cud techniki. Cyfrowe narzędzia traserskie są zaawansowanymi urządzeniami, dzięki którym można dokonać precyzyjnych pomiarów. Pomaga w tym oprogramowanie CAD, ułatwiające proces projektowania i pozwalające na precyzyjne mierzenie. Tam, gdzie produkcja jest wspierana komputerowo, tam takie oprogramowanie jest bezcennym wsparciem.

Przykład suwmiarki cyfrowej

Przykład: LIMIT 190140509 Suwmiarka elektroniczna 200mm

Wybór cyfrowych narzędzi traserskich jest coraz szerszy. Wśród zaawansowanych urządzeń tego typu pojawiają się m.in. wysokościomierze i suwmiarki cyfrowe, których największą zaletą (obok dokładności) jest możliwość szybkiego odczytu pomiaru nawet w dość trudnych warunkach pracy.

Na rynku pojawiają się też suwmiarki wyposażone w funkcję pomiaru bezwzględnego ABS oraz cyfrowe wersje znanych narzędzi: wysokościomierzy, cyrkli czy kątowników. Takie narzędzia traserskie dowodzą, że automatyzacja i digitalizacja procesów trasowania to szereg korzyści dla każdego właściciela warsztatu.

4. Narzędzia ręczne vs cyfrowe - porównanie kryteriów

Jakie narzędzia traserskie sprawdzają się lepiej: ręczne czy cyfrowe? Wszystko zależy od tego, jakie kryteria weźmiemy pod uwagę. Co będzie dla nas ważniejsze: precyzyjny pomiar czy szybkość pracy? A może priorytetem rozwiązania wiążące się z najmniejszymi wydatkami?

Dokładność

Dokładność pomiarów w przypadku narzędzi ręcznych może pozostawiać sporo do życzenia. Popularne suwmiarki pozwalają na dokonanie pomiaru z dokładnością do 0,02 mm, co może w niektórych przypadkach okazać się niewystarczające. Pomiary wykonywane przy użyciu narzędzi traserskich cyfrowych są bardziej precyzyjne, dominują one zatem tam, gdzie na etapie projektowania i produkcji ważny jest każdy milimetr.

Czas

Czas pracy to kolejne kryterium, które w wielu zakładach ma wielkie znaczenie. Precyzyjne urządzenia cyfrowe pozwalają mierzyć szybciej i dokładniej, szybsze jest też odczytywanie wyników pomiarów prowadzonych przy ich wsparciu oraz dokonywanie skomplikowanych obliczeń.

Koszt

Tam, gdzie czas i dokładność są mniej ważne, niż koszty, tam lepiej mogą się sprawdzić narzędzia traserskie ręczne. Są one znacznie tańsze od swych nowoczesnych zamienników. Przykładowo, znaczniki traserskie cyfrowe kosztują kilka tysięcy złotych, podczas gdy za 500-600 złotych można kupić zestaw tradycyjnych znaczników dobrej jakości.

Suwmiarki tradycyjne to wydatek około 200-300 złotych, podczas gdy ceny tych cyfrowych przekraczają tysiąc złotych. Ponadto narzędzia tradycyjne łatwiej utrzymać w dobrym stanie, podczas gdy awaria urządzenia cyfrowego często oznacza spore wydatki na naprawę lub aktualizację oprogramowania.

Dostępność i łatwość użycia

Wybór narzędzi traserskich jest szeroki, a to oznacza łatwy dostęp zarówno do narzędzi tradycyjnych, jak i cyfrowych. O ile jednak urządzenia ręczne można kupić w każdym sklepie, tak w przypadku drogich i profesjonalnych sprzętów warto postawić na sprawdzonych sprzedawców i specjalistyczne punkty obsługi.

A co z łatwością użycia? Teoretycznie sporo przemawia tu na korzyść narzędzi ręcznych, z których można korzystać bez odpowiedniego przygotowania. Kto jednak nauczy się obsługiwać bardziej zaawansowane rozwiązania i pozna wszystkie ich funkcje, ten bez problemów poradzi sobie z poszczególnymi pracami w warsztacie.

Zastosowanie

Nie w każdym przypadku potrzebne są od razu precyzyjne narzędzia traserskie i precyzyjne pomiary. Mała firma remontowa może świetnie radzić sobie bez zaawansowanych technologii, jednak większy warsztat może (a nawet powinien) wyposażyć się w narzędzia usprawniające pracę.

W większych zakładach produkcyjnych z pewnością docenione zostaną narzędzia z oprogramowaniem pozwalającym na bieżące rejestrowanie danych pomiarowych, przedstawianie ich za pomocą prezentacji graficznej. Programy takie pozwalają również na dokonanie szybkich obliczeń, podczas gdy praca z narzędziami tradycyjnymi zmusza do samodzielnego obliczania takich wartości, jak różnica czy średnia.

5. Jak narzędzia traserskie wpływają na jakość i innowacje w produkcji

Narzędzia ręczne służą głównie do wyznaczania linii w określonej odległości czy według wzoru, a więc stosunkowo prostych zadań. Większym wyzwaniem jest trasowanie przestrzenne, wymagające precyzyjnych pomiarów również głębokości. Tu nowoczesne rozwiązania stają się ważnym wsparciem. Narzędzia cyfrowe w takiej sytuacji pozwalają na optymalizację produkcji oraz tworzenie przedmiotów coraz lepszej jakości.

Podsumowanie

Dynamiczny rozwój narzędzi traserskich ma istotny wpływ na rozwój przemysłu i usprawnia pracę w warsztacie. Nowoczesne technologie sprawiają, że pomiary są coraz bardziej precyzyjne, a ich wykonanie zajmuje coraz mniej czasu. I choć z takimi narzędziami wiąże się sporo wydatków i wyzwań (związanych z nauką ich obsługi oraz odpowiednią konserwacją), nie trzeba się ich bać. Kto wyjdzie naprzeciw nowym technologiom i zacznie korzystać z narzędzi traserskich najnowszej generacji, ten usprawni proces produkcji, zyska na czasie i zacznie osiągać lepsze wyniki na rynku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium