Pomiar twardości metalu czyli główna rola twardościomierza
Twardościomierze jak sama nazwa wskazuje, to kategoria urządzeń służących do pomiaru twardości danego materiału. Twardościomierz spełnia bardzo ważną funkcję w toku postępowania, mającego na celu modyfikację wytrzymałości elementów stalowych. Twardościomierze swoje zastosowanie znajdują głównie w zakładach przemysłowych oraz laboratoriach wzorcujących. Twardościomierz rzadko kiedy odnajdzie się na wyposażeniu domowego warsztatu. Choć wyjątki się zdarzają.
Twardościomierz to rozwiązanie stosowane głównie w przypadku metalu. Nie jest to jednak jedyny surowiec z jakim ma styczność. Niektórzy badacze, stosują twardościomierze z tak samo dobrym rezultatem w odniesieniu do pomiarów twardości drewna czy tworzyw sztucznych.
Sklep internetowy Elektro-Met.pl posiada w swojej ofercie szereg twardościomierzy, które sprostają normom technologicznym większości laboratoriów pomiarowych. Potencjalny użytkownik odnajdzie tutaj nie tylko twardościomierze do stali, ale także te cieszące się mniejszą popularnością jak np. twardościomierze do gumy czy twardościomierze do folii. Ponadto, asortyment firmy Elektro-met.pl to szeroki wybór zarówno twardościomierzy analogowych jak i twardościomierzy elektronicznych. Najważniejsi i niezawodni producenci twardościomierzy jacy stanowią trzon prezentowanej kolekcji to: Mitutoyo, Kafer oraz Limit. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu mailowego bądź telefonicznego. Nasi konsultanci postarają się odpowiedzieć na każde pytanie.
Twardościomierze

3 034,00 zł
Cena netto: 2 466,67 zł

3 034,00 zł
Cena netto: 2 466,67 zł

3 034,00 zł
Cena netto: 2 466,67 zł

3 034,00 zł
Cena netto: 2 466,67 zł

3 034,00 zł
Cena netto: 2 466,67 zł

3 034,00 zł
Cena netto: 2 466,67 zł

3 034,00 zł
Cena netto: 2 466,67 zł

5 061,00 zł
Cena netto: 4 114,63 zł

5 216,00 zł
Cena netto: 4 240,65 zł

5 216,00 zł
Cena netto: 4 240,65 zł

5 216,00 zł
Cena netto: 4 240,65 zł

5 216,00 zł
Cena netto: 4 240,65 zł

5 216,00 zł
Cena netto: 4 240,65 zł

5 216,00 zł
Cena netto: 4 240,65 zł

2 195,19 zł
Cena netto: 1 784,71 zł

2 099,00 zł
Cena regularna:
3 457,72 zł
Cena netto: 1 706,50 zł

17 783,00 zł
Cena netto: 14 457,72 zł
Metody badania oraz rodzaje wykorzystywanych do nich twardościomierzy
Do najpopularniejszych rodzajów twardościomierzy należą:
-
twardościomierz Vickersa,
-
twardościomierz Rockwella,
-
twardościomierz Brinella,
-
twardościomierz przenośny Lebba.
Pierwszy z wymienionych twardościomierzy posiada wykonany z diamentu wgłębnik, który oddziałuje na dany materiał z właściwą sobie intensywnością. Rzeczony wgłębnik twardościomierza posiada formę ostrosłupa a jego fundament zaś kwadratu.
Twardościomierz Rockwella, a ściślej rzecz ujmując metoda pomiaru tym urządzeniem podzielona jest na kilka etapów. Za sprawą tzw. siły wstępnej wgłębnik twardościomierza jest niejako wtłaczany w badany materiał. To przedsięwzięcie wpływa na wyzerowanie skali twardościomierza (w ten sposób powstaje odkształcenie) tworząc doskonały punkt wyjścia do dalszej części badania. Kolejnym etapem jest dołączenie właściwej siły (siły głównej) która wpycha wgłębnik na odpowiednią głębokość. Faza końcowa odcina działanie siły głównej. Wgłębnik wędruje ku górze. Różnica jaka powstaje stanowi wynik pomiaru.
Twardościomierz Brinella składa się z wgłębnika pompy olejowej, stolika, korpusu, cylindra, manometru i tłoczka. Podobnie jak w przypadku poprzedników, metoda badania twardościomierzem Brinella jest oparta na wciskanym w materiał wgłębniku. Ten w przeciwieństwie do twardościomierza Vickersa, ma postać wykonanej ze stali kuli. Pojawiający się na manometrze wynik, to wypadkowa siły odśrodkowej do pola powierzchni odcisku.
Twardościomierz przenośny Lebba to urządzenie o najmniejszej w odniesieniu do pozostałych kubaturze. Przeznaczeniem twardościomierza przenośnego jest pomiar wielkogabarytowych elementów metalowych. Znakomicie radzi sobie z badaniem powierzchni o nietypowym kształcie.
Badanie twardości metali przy pomocy twardościomierzy ma bardzo duże znaczenie w sytuacji, kiedy niezbędne jest ustalenie ich właściwości mechanicznych. Pomiar twardości, pozwala na weryfikację tzw. plastyczności granic wybranego stopu. Innymi słowy, pomiary dokonywane za pomocą twardościomierzy umożliwiają ocenę odkształcenia jakie pojawi się w materiale na stałe. Ten obraz, pozwala na dobór materiału w taki sposób aby w trakcie obróbki końcowej nie narazić przedsiębiorstwa czy też zakładu produkcyjnego na straty.
Gdzie szukać pomocy przy wykonywaniu pomiarów za pomocą twardościomierzy?
Badania właściwości metali za pomocą twardościomierzy przeważnie nie przeprowadza się na własną rękę. Takie zadanie posiadają laboratoria pomiarowe. Badanie twardości przez wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą oraz używanie twardościomierzy najwyższej jakości staje się gwarantem prawidłowo przeprowadzonej procedury. Pomiar twardości to tylko jeden z aspektów działalności wspomnianych przybytków. Drugie niezwykle ważne zajęcie jakiemu z pasją oddają się pracownicy laboratoriów to wzorcowanie i kalibracja przyrządów pomiarowych. Z taką inicjatywą wychodzi również firma Elektro-met.pl. Jeżeli zależy Ci na poprawnie działających narzędziach, oddaj je w nasze ręce. Zaprzyjaźnione laboratoria dołożą wszelkich starań aby efekt końcowy był dla Ciebie zadowalający.
Twardościomierze — zalety zakupu.
- Zaawansowane urządzenia do badania twardości,
- Dobra jakość w przystępnej cenie,
- Szeroki wybór twardościomierzy renomowanych producentów
- Twardościomierze do metalu wyposażone w szereg funkcji umożliwiających dokonywanie precyzyjnych pomiarów.
- Twardościomierze przenośne — umożliwiają pomiar w każdym miejscu,
- Twardościomierze elektroniczne umożliwiają kilka metod pomiaru różnymi metodami.
- Najlepsza gwarancja na twardościomierze dostępne obecnie na rynku
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą a w przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.