
Remont mieszkania, nagłe awarie, drobne naprawy - zdarzają się sytuacje kiedy zestaw podstawowych ręcznych narzędzi i elektronarzędzi może okazać się niezbędny. Niestety jeśli chodzi o elektronarzędzia przydatne w bloku, sprawa jest trochę utrudniona.
Po pierwsze często napotykanym problemem są ograniczenia przestrzeni.
Po drugie, ściany w blokach są z płyty, a ta z kolei niezbyt dobrze tłumi hałasy. Dlatego właśnie poniżej zostawiliśmy Ci wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednie narzędzia do domu.
Spis treści
Kompaktowe elektronarzędzia – must have w bloku
W niewielkich mieszkaniach w bloku często ważny jest każdy centymetr powierzchni. Właśnie dlatego kompaktowe elektronarzędzia są często uważane za must have w blokach ze względu na ich wszechstronność, praktyczność i łatwość przechowywania. Oto kilka popularnych kompaktowych elektronarzędzi, które mogą być przydatne w życiu codziennym w bloku:
- Wiertarko-wkrętarka, czyli wiertarka i wkrętarka w jednym. Idealna do montażu półek, obrazów czy innych elementów wyposażenia. Można ją używać zarówno do wiercenia otworów, jak i do wkręcania śrub.
- Wielofunkcyjne narzędzia oscylacyjne, które bez problemu zastąpią piłę szablastą, wyrzynarkę czy przecinarkę do metalu. Pozwalają na precyzyjne cięcie, szlifowanie, a także usuwanie farby czy kleju. To bardzo wszechstronne narzędzie, które może znaleźć wiele zastosowań w różnych pracach.
- Młotowiertarka — przydatna do prac montażowych, wiercenie otworów w betonie czy cegle.
- Szlifierka kątowa — idealna do szlifowania, cięcia i polerowania różnych powierzchni. Może być przydatna przy pracach remontowych i wykończeniowych.
- Miniszlifierka wielofunkcyjna — wyposażona w różne końcówki np. tarcze tnące, frezy czy kamienie szlifierskie. W zależności od modelu można nimi ciąć, szlifować, frezować, wiercić i ścierać.
Zestaw śrubokrętów elektrycznych: Ułatwiają montaż mebli, naprawy drobnych usterek i wiele innych prac.
Ciche elektronarzędzia – sąsiedzi będą wdzięczni
Jeśli cenisz sobie ciszę i spokój, to zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że życie w bloku jest z dala od Twoich ideałów. Ściany w takich budynkach są dosyć cienkie i dźwięki przedostają się między nimi bez problemu. Mowa tu o dźwiękach życia codziennego, takich jak przesuwanie krzeseł, czy klockach upuszczonych przez dziecko na podłogę.
Dlatego jeśli masz w planach mały remont i szykujesz się do zakupu elektronarzędzi, to postaraj się wybrać takie, których praca nie sprawi, że Twoi sąsiedzi zaczną przeklinać dzień, w którym się wprowadziłeś.
Na szczęście dzisiejsza technologia jest już na tyle zaawansowana, że bez problemu znajdziesz elektronarzędzia, których dźwięk nie wstrząśnie połową osiedla. Co kupić w takim razie? Jeśli chodzi o wiertarki, możesz pokusić się o zakup wiertarki akumulatorowej, których praca jest o wiele cichsza niż w przypadku ich sieciowych odpowiedników. Niektóre wiertarki pneumatyczne także wyposażone są w technologię wyciszającą dźwięki.
Również wśród szlifierek znajdują się modele, które wyposażone są w system tłumienia poziomu hałasu, a także system tłumienia drgań. W wielu elektronarzędziach zastosowane są nowoczesne rozwiązania, takie jak specjalistyczne obudowy, amortyzatory oraz bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne, dzięki którym dźwięki wydawane przez narzędzia podczas pracy nie jest już tak bardzo nieprzyjemny dla ucha.

HIKOKI CV12DA W4Z Narzędzie wielofunkcyjne MULTI-TOOL
Uniwersalne narzędzie, które pomoże w wielu pracach domowych i zawodowych.
Akumulatorowe narzędzie wielofunkcyjne do wszelkiego rodzaju prac remontowych i wykończeniowych..
Dowiedz się więcej
Hikoki G13SN2YGZ Szlifierka kątowa sieciowa
Szlifierka idealna do różnych prac obróbczych.
Wymiary: wys. 259 x 70 x 200 mm.
Dowiedz się więcej
Greenworks GD24DD35K2 wiertarko-wkrętarka akumulatorowa 24 V
Wiertarko-wkrętarka zasilana akumulatorem, idealna do prac remontowych i montażowych.
Najczęściej stosowane urządzenie, wszędzie tam gdzie remontujemy, wykańczamy, zmieniamy przestrzeń w domu jak i w jego najbliższej okolicy.
Dowiedz się więcejBezpieczeństwo i porządek podczas pracy
Nawet podczas drobnych prac remontowych w domu, należy zachować szczególną ostrożność i uwagę w czasie używania elektronarzędzi. Żeby podczas prac nie doszło do tragicznego w skutkach wypadku, powinieneś przestrzegać kilku reguł:
- Zanim przystąpisz do pracy z nowym narzędziem, dokładnie zapoznaj się z instrukcją.
- Upewnij się, że narzędzie Twojej pracy jest w 100% sprawne i nie posiada żadnych uszkodzeń.
- Stosuj środki ochronne, jak specjalne okulary czy rękawice.
- Zadbaj o porządek w miejscu pracy — wilgoć sprzyja zwarciom, a materiały łatwopalne w miejscu, gdzie sypią się iskry, to pewny pożar.
- Podczas przerwy (nawet tej chwilowej) zabezpieczaj elektronarzędzia tak, aby nie poszło do przypadkowego ich uruchomienia.
- Elektronarzędzia zawsze stosuj tylko i wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.
- W ochronie przed pyłami stosuj maty ochronne i odkurzacze warsztatowe.
- Nie wpadaj w rutynę — chwila nieuwagi może Cię sporo kosztować!
Narzędzia wielofunkcyjne – ekonomia i efektywność
Problem ograniczonej przestrzeni w mieszkaniach wielorodzinnych jest powszechny i często spotykany. W takich warunkach każdy centymetr ma ogromną wartość, więc niekoniecznie chcesz zajmować cenną przestrzeń stertą narzędzi.
Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie tego dylematu, a mianowicie narzędzia wielofunkcyjne. Skupiają one w sobie wiele różnych narzędzi. Kupując jedno urządzenie z wieloma funkcjami (jak np. przycinanie, szlifowanie czy grawerowanie), możesz zyskać kilka funkcjonalności. Dzięki czemu oszczędzasz nie tylko cenną przestrzeń, ale i czas, który musiałbyś przeznaczyć na zmianę urządzenia.
Podczas wyboru konkretnych narzędzi wielofunkcyjnych koniecznie zwróć uwagę na ilość i rodzaj dostępnych końcówek - od tego zależy, ile urządzeń będzie w stanie zastąpić Ci to jedno narzędzie.
Nie powinno Cię również martwić to, że większa ilość funkcji może zwiększyć trudność obsługi. Z reguły urządzenia te dostosowane są do umiejętności nawet początkujących majsterkowiczów.
Zakup czy wypożyczenie? Co się bardziej opłaca
Elektronarzędzia zarówno te przeznaczone do prac remontowych, jak i ogrodowych, możesz nie tylko kupić, ale i wypożyczyć. Oczywiście oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kiedy więc lepiej zdecydować się na wypożyczenie, a kiedy na zakup?
Jeśli prace remontowe/naprawcze przeprowadzane są sporadycznie, a miejsce (i budżet) mocno ograniczone, to nie ma sensu zagracać i tak niewielkiego metrażu. W takim przypadku wynajem elektronarzędzi będzie lepszym rozwiązaniem, tym bardziej że nie pociągnie on za sobą tak dużych kosztów, jak by to było w przypadku ich zakupu. W wypożyczalni będziesz miał również dostęp do szerokiego asortymentu, co również przechyla szalę w jej stronę.
Jeśli jednak lubisz majsterkować lub często przeprowadzać drobne zmiany w swoim mieszkaniu zakup elektronarzędzi będzie lepszym rozwiązaniem, chociażby ze względów ekonomicznych. A to dlatego, że częste wypożyczanie sprzętu, będzie Cię kosztowało dużo więcej niż jego zakup.
Plusem posiadania elektronarzędzi na własność jest również to, że nie mamy wpływu na złośliwości losu. Nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć kiedy w domu coś się zepsuje i będzie wymagało drobnej naprawy.
Podsumowanie
Jak sam widzisz zakup elektronarzędzi do mieszkania w bloku, chociaż nie najłatwiejszy, nie jest jednak niemożliwy. Podczas wyboru pamiętaj o kilku rzeczach:
- Nie kupuj wszelkich możliwych narzędzi dostępnych na rynku. Zastanów się, które z nich są Ci najbardziej potrzebne i będą najczęściej używane. Pozostały sprzęt potrzebny sporadycznie możesz przecież wypożyczyć.
- Wybierając narzędzia akumulatorowe, staraj się postawić na jednego producenta. To o wiele bardziej wygodne i praktyczne rozwiązanie, gdyż nie będziesz musiał się martwić dopasowanie akumulatorów oraz unikniesz zagracania mieszkania kilkoma rodzajami ładowarek.
- Jeśli tylko będziesz miał taką możliwość, wybieraj elektronarzędzia posiadające wiele funkcji. Dodatkowe końcówki zajmą o wiele mniej miejsca niż różne rodzaje sprzętu. Koszt ich zakupu również będzie o wiele mniejszy.
- Wybieraj sprzęt posiadający wyciszenie, dzięki temu twoje stosunki sąsiedzkie nie ulegną pogorszeniu.
- Stawiaj na sprawdzonych producentów. Próba oszczędności na siłę może okazać się ogromnym fiaskiem, gdy nowo zakupiony sprzęt zepsuje się już po tygodniu użytkowania.
Pamiętaj, że nawet w najmniejszym mieszkaniu warto jest mieć, chociaż podstawowe elektronarzędzia. Mogą się one okazać bezcenne gdy złośliwy chochlik losu zacznie panoszyć się w Twoim mieszkaniu i psuć wszystko na swojej drodze.