Jak kupić dobry frez do drewna, nie narażając się na niepotrzebne koszty?

0
Jak kupić dobry frez do drewna, nie narażając się na niepotrzebne koszty?

Frezowanie to proces mechaniczny polegający na obróbce, na skutek którego można nadawać drewnu wybrane kształty.

Wykorzystywane są do tego ruchome, obrotowe ostrza żłobiące i wygładzające wybraną powierzchnię. To właśnie tak zwane frezy. Wpływają one nie tylko na jakość, ale też tempo pracy - tylko dobrze dobrane narzędzia zapewnią pożądany efekt w odpowiednim czasie i przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa - zarówno stolarza, jak i zakupionych materiałów.

Jak wybrać frezy idealne? Przed zakupem przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania!

Podstawowe rodzaje frezów do drewna

Aby pomóc Ci jak najlepiej dopasować narzędzia do Twoich potrzeb, na początek przygotowaliśmy krótki przegląd, dzięki któremu poznasz różne rodzaje frezów i ich zastosowanie!

  • Frezy prostoliniowe - ich płaski profil najlepiej sprawdza się przy wygładzaniu powierzchni.
  • Frezy profilowe - przeznaczone do miękkiego i twardego drewna, pozwalające na uzyskiwanie profili.
  • Frezy walcowe - idealne do wygładzania powierzchni i wycinania rowków.
  • Frezy do czopek i wpustów - narzędzia wykorzystywane do efektownego tworzenia kształtów takich jak wpusty oraz rowki.

Materiały, z których są wykonane frezy

Zastosowanie frezów zazwyczaj wiąże się z materiałami, z jakich narzędzia te zostały wykonane. Narzędzia ze stali szybkotnącej (HSS) charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie i na wysokie temperatury.

Stal węglowa to inaczej stal narzędziowa, wykorzystywana w bardzo szerokim zakresie. Cechuje się ona wysoką wytrzymałością i ciągliwością. Bardzo często frezy wykonywane są również z wkładek z węglika spiekanego, czyli jednego z najtrwalszych, bardzo odpornych na ścieranie materiałów, który pozwala na pracę nawet z najbardziej wymagającymi powierzchniami.

Wybór odpowiedniego freza - na co zwracać uwagę?

Aby wybrać dobre frezy do drewna, warto zwrócić uwagę na ich specyfikację. Pomoże to dopasować narzędzia do materiału, dzięki czemu podczas pracy nie tylko osiągniesz lepszy rezultat, ale też nie narazisz się na koszty związane z nieudanym frezowaniem. Na co zwrócić uwagę? 

Przede wszystkim należy przyjrzeć się średnicy trzpienia freza, która powinna zostać dopasowana do wybranej frezarki. Bardzo ważna jest także geometria ostrza - jego kąt oraz kształt, które w największym stopniu odpowiadają za efekt obróbki.

Jeśli zależy Ci na gładkości cięcia, przyjrzyj się również ilości ostrzy - im więcej, tym równiejsza powierzchnia powstanie w wyniku frezowania. Natomiast na wydajność i trwałość frezów wpływa typ oraz jakość ich powłoki - czy została wykonana z węglika tytanu, czy może krzemu lub boru. Aby jak dopasować ją do pracy i materiałów, najlepiej jest zapytać sprzedawcę!

Gdzie szukać dobrych okazji i jak nie przepłacić?

Zakup różnego typu frezów do kolekcji narzędzi może być kosztowną inwestycją. Gdzie kupić najlepsze frezy tak, aby nie przepłacić

Przede wszystkim warto sprawdzić ofertę sklepów specjalistycznych, takich jak nasz salon stacjonarny Elektro-met w Rzeszowie, które mają doświadczenie w sprzedaży narzędzi, a w swoim asortymencie przedstawiają wyłącznie produkty od renomowanych marek, zapewniających gwarancję jakości.

Bardzo duży asortyment produktów posiadają również sklepy online, każdorazowo należy jednak zapoznać się z opiniami na temat sprzedawców oraz przedstawionych produktów.

W naszym sklepie internetowym Elektro-met.pl bardzo często pojawiają się promocje na pełnowartościowe produkty z asortymentu - warto regularnie tam zaglądać, aby nabywać upragnione narzędzia przy jednoczesnym oszczędzaniu! Oprócz tego frez do drewna, ale i inne narzędzia można zdobyć u nas podczas wyprzedaży i promocji sezonowych oraz tych związanych ze zmianą asortymentu.

Bardzo często wykonujemy również pełne czyszczenie magazynów, podczas którego można zdobyć ostatnie sztuki artykułów w okazyjnych cenach!

Akcesoria do drewna - przykład

Akcesoria i dodatki – co warto mieć w zestawie?

W celu przygotowania się do frezowania drewna, zakup dopasowanych frezów jest oczywiście kluczowy, ale nie można też zapomnieć o odpowiednich akcesoriach. Dzięki wybranym dodatkom zapewnisz sobie pełne bezpieczeństwo w miejscu pracy i przygotujesz się na wszystkie trudności. Co warto mieć w zestawie?

Przede wszystkim dobrze jest zaopatrzyć się w ostrzałki do frezów, które pozwolą Ci na szybką, tanią i prostą regenerację narzędzi, dzięki czemu nie będziesz musiał wymieniać ich na nowe po kilku użyciach. Oprócz tego warto również  wyposażyć się w uchwyty oraz prowadnice, dzięki którym obrabiany kawałek drewna będzie właściwie unieruchomiony. 

Przy tym wszystkim nie można też zapomnieć o akcesoriach stroju stolarskiego, w tym o okularach ochronnych, które zabezpieczą Twoje oczy przed wiórami i drzazgami. Bez wątpienia sprawdzą się również maski antypyłowe, dzięki którym pył unoszący się w powietrzu podczas frezowania, nie dostanie się do Twoich dróg oddechowych.

Posiadamy zestawy frezów w swojej ofercie w niskiej cenie.

Używane frezy – czy warto?

Zakup frezów, szczególnie jeśli zależy Ci na nabyciu narzędzi wysokiej jakości, może wiązać się z dużym wydatkiem. Dlatego też wielu stolarzy poszukuje narzędzi z drugiej ręki. Pojawia się jednak pytanie: czy warto? 

Zakup używanych frezów ma wiele zalet: przede wszystkim jest to oszczędność pieniędzy. Bardzo często zdarza się również, że z drugiej ręki można zdobyć modele trudno dostępne w sklepach.

Niestety, kupowanie używanych narzędzi ma również wady- przede wszystkim jest to brak gwarancji oraz niepewny stan techniczny, które mogą wygenerować dodatkowe koszty w trakcie frezowania. Dlatego też kupując z drugiej ręki, warto skupić się na tym, aby dobrze ocenić kondycję frezów, szczególnie stan ostrzy. Warto w miarę możliwości przetestować narzędzie przy jego właścicielu, aby upewnić się co do jakości jego działania.

Gdzie szukać używanych, ale wartościowych narzędzi, w tym frezów? Najwięcej sprzedawców znajdziesz na portalach internetowych i na forach społecznościowych. Często zdarza się też jednak, że ogłoszenia o lokalnej wyprzedaży narzędzi związanej z likwidacją warsztatu będą zawieszone w Twojej okolicy!

Najczęstsze błędy przy wyborze freza

Z każdego błędu można wyciągnąć naukę, dlatego postanowiliśmy wskazać te najczęściej popełniane przy wyborze frezów. Dzięki temu, podejmując decyzję o zakupie, będziesz wiedział, na co dobrze zwrócić uwagę i czego unikać.

Przede wszystkim zakup frezów nie powinien odbywać się na podstawie ceny - bardzo często kupujący skłaniają się ku najtańszym opcjom, nie zważając na jakość. Okazuje się jednak, że słabo wykonane, tanie frezy mogą utrudniać pracę i narażać na dodatkowe, niepotrzebne koszty. Nierzadko okazuje się, że dobrej jakości, ale używane frezy z drugiej ręki będą lepszym narzędziem niż ich tani zamiennik.

Przy zakupie należy też pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę zarówno specyfikację konkretnej frezarki, jak i typ obrabianego drewna. Zignorowanie wymagań technicznych może sprawić, że zaopatrzysz się we frezy, które nie poradzą sobie z obrabianym materiałem, na skutek czego niemożliwe będzie uzyskanie upragnionych efektów.

 Zestaw frezow do drewna

Zestaw frezów do drewna Vander VZF713 Zestaw frezów do drewna 12 el

Podsumowanie

Najważniejsze jest więc to, aby świadomie kupować frezy do drewna: poznać ich wszystkie rodzaje, sprawdzić specyfikację, zrozumieć ich budowę oraz przeznaczenie. Oprócz tego ważne jest, aby nie dokonywać zakupu z niepewnych źródeł, a narzędzia z drugiej ręki zawsze kilkukrotnie sprawdzić, aby mieć pewność, że nie zawiodą Cię przy pracy. Pamiętaj, że najważniejszym wyznacznikiem frezów jest nie ich cena, lecz jakość - ufaj sprawdzonym producentom, których narzędzia wykorzystywane są zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.


Podczas wyposażania warsztatu stolarskiego, nie można również zapomnieć o niezbędnych dodatkach i akcesoriach,  które zapewnią pełne bezpieczeństwo pracy. Są to m.in. uchwyty, okulary ochronne i maski antypyłowe.

FAQ 

Temat najlepszych frezów do drewna wydaje Ci się niewyczerpany? Przygotowaliśmy dla Ciebie proste odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez klientów, którzy szukają dobrej jakości narzędzi!

  • Czym różni się frez do drewna od freza do metalu?

Frez do metalu wykorzystuje się do skrawania powierzchni wykonanej ze stali czy żelaza, dlatego cechuje się on przede wszystkim znacznie większą wytrzymałością niż frez do drewna. Ten przeznaczony jest do obróbki desek i płyt drewnianych - ich kształtowania, wygładzania oraz zaokrąglania i usuwania nierówności. Frezy do drewna mają też większą ilość ostrzy o bardziej złożonych kształtach, natomiast te do metalu są zazwyczaj proste.

  • Jak dbać o frez, by służył jak najdłużej?

Prawidłowa pielęgnacja freza jest niezbędna, aby narzędzie mogło służyć jak najdłużej. Zaleca się przede wszystkim używanie specjalnych produktów do czyszczenia ostrzy oraz ograniczenie jego przegrzewania. Oprócz tego warto zaopatrzyć się także w ostrzarkę, dzięki której możliwa będzie jego skuteczna regeneracja!

  • Czy droższy frez zawsze oznacza lepszą jakość?

Sprawdzając ranking najlepszych frezów, można szybko stwierdzić, że to nie cena decyduje o jakości narzędzi, lecz ich producent. Dlatego też poszukując wyposażenia do warsztatu, sprawdzaj opinie i wybieraj tylko renomowanych sprzedawców!

  • Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa przy pracy z frezem?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo przy pracy z frezem, najważniejsze jest przygotowanie stanowiska oraz odpowiedniego stroju. Dlatego też konieczna jest osłona oczu oraz dróg oddechowych przed pyłem i odłamkami drewna. Obrabiany materiał powinien też być odpowiednio unieruchomiony na stanowisku, na przykład przy pomocy solidnych uchwytów. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium