Jak wybrać narzędzie pomiarowych? Przewodnik

0
Jak wybrać narzędzie pomiarowych? Przewodnik

Narzędzia pomiarowe są nieodłącznym wyposażeniem każdego warsztatu. Odpowiednie narzędzia pomiarowe oraz właściwie wykonane pomiary są podstawą i fundamentem do dalszych prac. Precyzyjność narzędzi z kolei jest kluczowa - czasem błąd pomiaru w skali dziesiętnych milimetra może stanowić o konieczności nanoszenia poprawek lub wręcz niezdatności wytworzonego przedmiotu do użytku.

Na rynku znaleźć można całą gamę narzędzi i urządzeń pomiarowych. Dobór narzędzi zależy od rodzaju wykonywanej pracy i ich wybór powinien być dokonany na samym początku procesu.

 • Jak wybrać narzędzia pomiarowe?
 • Jaki przyrząd sprawdzi się najlepiej podczas danej pracy?

Czytaj dalej, a postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Podstawy narzędzi pomiarowych

Wraz z rozwojem technologii i zapotrzebowania na rozmaite przedmioty (często stanowiące elementy budowy innych urządzeń i maszyn), powstawało zapotrzebowanie na dokładniejsze i precyzyjniejsze przyrządy pomiarowe, pozwalające w łatwy i szybki sposób sprawdzać bardzo dokładne pomiary.

Aby wybrać odpowiednie narzędzia pomiarowe, trzeba najpierw cofnąć się do podstaw, czyli zrozumienia jednostek miar. Dzięki temu będziemy w stanie określić wielkość, jaką chcemy mierzyć m.in:

 • długość (m, cm, mm),
 • twardość (N/mm2),
 • masę (kg, g, mg),
 • siłę (N) itp.

A to pozwoli nam wybrać kategorię potrzebnego urządzenia.

Kolejnym etapem jest określenie skali tych jednostek, a tym samym wielkości badanego obiektu. Pozwoli to wybrać zakres miary szukanego przyrządu.

Warto pamiętać, by narzędzie posiadało zakres miary większy, niż ma mierzony przedmiot. Poleca się, aby trzymać się ogólnej zasady mówiącej, że największą pewność co do wyników pomiarów uzyskujemy w połowie zakresu urządzenia.

Logicznie zatem - mierząc np. długość listwy mającej ok. 2 metrów użyjemy mierzącej minimum 3 m taśmy mierniczej; mierząc długość gwintu, użyjemy precyzyjnej suwmiarki lub mikrometru.

Ogólne rozmiary przedmiotu oraz jego przeznaczenie stanowią m.in. o wymaganiach dotyczących danej pracy oraz możliwej granicy błędu, zwanej MPE (Maximum Permissible Error).

Od razu warto wspomnieć stosunku MPE do tzw. pola tolerancji, oznaczonego literą T, mierzonej cechy. Stosunek ten określa ogólnie przyjęta zasada: MPE < 10% T. Oznacza ona, że np. dla wymiaru tolerowanego /- 0,05 mm, pole tolerancji wynosi 0,1 mm, a zatem błąd wskazania przyrządu powinien być mniejszy niż 0,01 mm (10% z 0,1 mm).

Narzędzia mechaniczne kontra elektroniczne

Obecnie na rynku znaleźć można mnóstwo rozmaitych narzędzi pomiarowych, które, poza podziałem na kategorie determinowane przeznaczeniem, dzieli się na mechaniczne (ręczne) oraz na elektroniczne

Zaletami przyrządów mechanicznych jest z całą pewnością ich niezawodność, prostota budowy, a także możliwość pracy bez konieczności zewnętrznego zasilania (ładowania akumulatora, wymiany baterii itp.). Wyróżnia je również stosunkowo niska cena w porównaniu z cyfrowymi odpowiednikami. Wady jednak obejmują niepewność pomiaru i błędy odczytu wyniku. Urządzenia mechaniczne nie posiadają również możliwości współpracy z komputerowymi systemami pomiarowymi.

Narzędzia cyfrowe wyróżniają się znacznie większą precyzją i małą niepewnością wyniku pomiaru (może być ona nawet kilkakrotnie mniejsza niż w przypadku pomiaru narzędziem mechanicznym). Mogą one również współpracować z komputerowymi systemami pomiarowymi. Wady jednak obejmują możliwość częstszych awarii i konieczności zasilania.

Kiedy wybrać które narzędzie? Wszystko zależy od tego, na jakich przedmiotach zamierzasz wykonywać pomiar (i na jak dużą tolerancję błędu możesz sobie pozwolić), a także od tego, czy zamierzasz dane wyniki przetwarzać w systemie komputerowym.

Kluczowe funkcje doskonałego narzędzia pomiarowego

Jeśli już wiesz, jak wybrać narzędzie pomiarowe do konkretnego zadania i pomiaru, musisz pamiętać również o tym, aby wybrany przyrząd wyróżniała dobra jakość. W przypadku narzędzi pomiarowych „jakość” nie jest jedynie pustym frazesem, a faktycznym czynnikiem stanowiącym o:

 • Precyzji i dokładności wykonywanego pomiaru - niektórzy producenci nie przywiązują wagi do ogólnie przyjętych norm i jednostek, nanosząc je niedokładnie na produkowane narzędzia, co może zwiększać ryzyko błędów w pomiarach. Przyrządy sprawdzonych producentów są pod tym względem sprawdzane i przechodzą zaawansowane kontrole i testy.
 • Łatwości użycia - na rynku można znaleźć wiele przyrządów i narzędzi, niektóre z nich wyróżniają się wyszukanym designem i wieloma dodatkowymi funkcjami. W przypadku sprzętów pomiarowych „więcej” nie zawsze znaczy „lepiej” - narzędzie ma przede wszystkim spełniać swoje funkcje, być wygodne w użyciu i dobrze leżeć w dłoni, jego wygląd jest zupełnie drugorzędny.
 • Trwałości i niezawodności narzędzia - jak wspomnieliśmy wyżej, przyrząd mierniczy jest przede wszystkim narzędziem, którego zadaniem jest spełnianie swojej funkcji, przez jak najdłuższy czas. Dobre narzędzia wyróżniają się taką właśnie „długowiecznością”, nie zużywają się zbyt szybko i nie tracą wiarygodności pomiarów z czasem. Aby jednak przyrządy pomiarowe służyły długo, trzeba również o nie odpowiednio dbać.

Najpopularniejsze rodzaje narzędzi pomiarowych

Pośród dziesiątek różnych przyrządów pomiarowych znajduje się kilka najbardziej popularnych i użytecznych, a także uniwersalnych narzędzi, które mogą znaleźć swoje zastosowanie w wielu branżach. Należą do nich:

 • Suwmiarki - czyli uniwersalne przyrządy pomiarowe przydatne do określania pomiarów zewnętrznych, wewnętrznych oraz głębokości najróżniejszych przedmiotów. Stanowią one podstawowe wyposażenie niemal każdego warsztatu.
 • Mikrometry - inaczej zwane mikromierzami, zostały stworzone do mierzenia wymiarów geometrycznych przedmiotów z materiałów twardych. Cechują się one bardzo dużą dokładnością (do 0,01 mm) i precyzyjnym działaniem nawet na miniaturowych przedmiotach.
 • Wysokościomierze suwmiarkowe - czyli urządzenia stworzone po to, aby w wygodny sposób określać wysokość różnych przedmiotów. Wysokościomierze suwmiarkowe traserskie z kolei mogą nanosić rysy na przedmiotach, co ułatwia np. określenie wysokości, na jakiej powinno zostać wykonane nacięcie, wywiercony otwór itp.
 • Grubościomierze - czyli przyrządy wykorzystywane do pomiaru grubości warstw. Dzięki nim bez trudu sprawdzimy grubość np. kartki papieru, folii, włókniny czy blachy.
 • Mierniki - to dość bogata kategoria przyrządów pomiarowych, w skład której wchodzą m.in. termometry, wilgotnościomierze, obrotomierze, lokalizatory kabli, próbniki, amperomierze i wiele więcej. Przedmioty te mają szerokie zastosowanie podczas prac budowlanych, remontowych, produkcyjnych itp.

Sprzedajemy w atrakcyjnych cenach narzędzia pomiarowe!

W naszym sklepie dostępna jest bardzo bogata oferta przyrządów pomiarowych. Znajdziesz w niej wszystkie wymienione wyżej, popularne narzędzia, ale nie tylko. Oferujemy także kątowniki i kątomierze, czujniki różnego rodzaju, narzędzia traserskie, przyrządy optyczne, pryzmy, pozycjonery, a także całą gamę urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w branży naukowej, przemyśle czy geodezji. Wszystkie nasze przedmioty charakteryzują atrakcyjne ceny oraz wysoka jakość.

Zależy nam na zadowoleniu klientów i jak najlepszym spełnieniu ich oczekiwań oraz wymagań. Dlatego właśnie w ofercie naszej firmy znajdziesz wyłącznie produkty najbardziej renomowanych marek, oferujących przedmioty o zachwycającej jakości, trwałości i przystępnej cenie. Wśród producentów narzędzi dostępnych w naszym sklepie znajdziesz takie marki jak:

Wybór sprawdzonego producenta to jednak nie tylko wysoka jakość zakupionych narzędzi, ale również gwarancje producenckie na wiele miesięcy. W skrócie - bezpieczne zakupy!

Dbałość o narzędzia pomiarowe

Jak wspomnieliśmy parę akapitów wyżej, warto wybierać dobre narzędzia sprawdzonych producentów, bo zapewniają one wysoką jakość, trwałość i wygodę użytkowania. Jednak nawet najlepsze narzędzie, z czasem może nieco się rozregulować i stracić swoją precyzję. Można jednak o to zadbać.

Regularne kalibracje, czyli tzw. wzorcowanie, to pierwsza z zasad, o których należy pamiętać. Obecnie nie ma w Polsce odgórnych przepisów regulujących okresy wzorcowań czy ważność świadectwa wzorcowania. Główny Urząd Miar i większość producentów zaleca jednak powtarzanie wzorcowania raz na rok lub dwa. Producent konkretnego przyrządu może jednak zalecić inny odstęp między wzorcowaniami.

Kolejnym sposobem na utrzymanie narzędzia pomiarowego w doskonałej kondycji przez lata jest jego odpowiednie przechowywanie. Najlepszym do tego rozwiązaniem są dołączone do urządzenia przez producenta opakowania lub pokrowce.

Kupno używanych narzędzi pomiarowych

Jeśli zależy Ci na tym, aby kupić narzędzia pomiarowe taniej, opcja zakupu z drugiej ręki może wydawać się kusząca. Czy jednak warto inwestować w takie narzędzia? Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale również i wady.

Im mniej skomplikowane i wymagające mniejszej precyzji narzędzie, tym większa szansa, że nawet po długim czasie używania (przez poprzedniego właściciela) będzie nadal zdatne do pracy. Zwłaszcza jeśli planujesz zakup wyłącznie na własny użytek, np. do remontu lub majsterkowania. Oczywiście warto jednak przed zakupem dobrze obejrzeć przyrząd pod kątem ewentualnych zniszczeń i porównać go z innym, dobrze skalibrowanym narzędziem.

Czego nie warto kupować z drugiej ręki, to narzędzia o wysokiej precyzji, takie jak mikrometry, średnicówki itp. Są to urządzenia, które powinny być regularnie kalibrowane i odpowiednio przechowywane, aby na długo zachowały swoje właściwości pomiarowe i wiarygodność pomiarów. Również zakupy elektronicznych narzędzi, takich jak czujniki, mierniki i cyfrowe suwmiarki lepiej wykonać w sklepie, niż „od kogoś”.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniego narzędzia pomiarowego nie jest trudnym zadaniem, po określeniu tego, co, w jakiej skali i jakich jednostkach chcemy mierzyć. Warto wówczas zdecydować, czy interesuje nas jedynie pomiar, czy będziemy go przetwarzać np. programem komputerowym, co pozwoli wybrać narzędzie analogowe lub cyfrowe. Wybierając konkretny przyrząd, warto też zwrócić uwagę na producenta, który definiuje jakość narzędzi, czyli ich precyzję, trwałość i wygodę używania. Regularne kalibracje, konserwacje i odpowiednie przechowywanie z kolei zapewni urządzeniom sprawność na lata.

FAQ

 • Jakie jest najlepsze narzędzie pomiarowe dla początkujących?

Dla początkujących majsterkowiczów najlepszymi narzędziami pomiarowymi będą suwmiarka oraz klasyczna taśma miernicza. Oba te przyrządy są bardzo praktyczne i uniwersalne do pomiarów. Można je wykorzystywać w stolarce, metalurgii, DIY, rękodziele i precyzyjnych pracach rzemieślniczych (suwmiarka).

 • Jak często powinienem kalibrować moje narzędzie?

Częstotliwość kalibracji nie jest odgórnie określona prawnie, jednak w zależności od rodzaju narzędzia i jego używania, warto je kalibrować raz na 1-2 lata lub wtedy, gdy masz podejrzenie, że narzędzie może być niewłaściwie skalibrowane.

 • Czy warto inwestować w droższe narzędzia pomiarowe?

Drogie narzędzia często oferują wyższą precyzję i trwałość, są przeznaczone do specjalistycznych prac wymagających ogromnej dokładności. Jest to istotne w profesjonalnych zastosowaniach, ale dla początkujących lub hobbystów może być to niepotrzebne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium