Jak wybrać rękawice robocze: Kompletny przewodnik

0
Jak wybrać rękawice robocze: Kompletny przewodnik
Zdjęcie: Dalle-3 (AI)

Drobne skaleczenia, suchość skóry oraz jej pękanie – takie problemy z dłońmi są częstą przypadłością wśród osób pracujących fizycznie. Chcesz ich uniknąć? Przeczytaj nasz poradnik i wybierz odpowiednie rękawice robocze.

Rękawice robocze mają zwiększać komfort i bezpieczeństwo pracy. Każdy zawód ma jednak specyficzne potrzeby, które musisz uwzględnić przy wyborze tej niepozornej części stroju roboczego. Jakie rodzaje rękawic roboczych znajdziesz na rynku? Sprawdź, na jakie detale musisz zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

1. Wprowadzenie

Jeśli pracujesz z niebezpiecznymi substancjami lub musisz dotykać gorących przedmiotów, ochrona dłoni w pracy jest dla ciebie kwestią bardzo ważną. Dobre rękawice robocze przydadzą ci się również tam, gdzie pojawia się sporo kurzu czy pyłu, oraz tam, gdzie każdego dnia trzeba przenosić spore ilości ciężkich przedmiotów.

Rękawice robocze zapewnić ci z jednej strony pewność chwytu, z drugiej skuteczną ochronę przed kontaktem z czynnikami mogącymi wysuszać, ranić lub podrażniać skórę. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich rękawic.

2. Rozpoznanie potrzeb

Jak dokonać wyboru odpowiednich rękawic? Podstawową kwestią jest ustalenie indywidualnych potrzeb, a także określenie warunków pracy i najczęstszych zagrożeń. To, w jakich warunkach pracujesz i jakie zadania wykonujesz każdego dnia, będzie miało istotny wpływ na ostateczny wybór.

Pracujesz w ogrodzie czy na budowie? Zajmujesz się spawaniem, a może wystarczy ci krótkotrwała ochrona przed wodą? Masz kontakt z niebezpiecznymi substancjami, czy też twoim priorytetem będzie ochrona dłoni przed urazami? Od tego, jak odpowiesz na powyższe pytania, będzie zależał ostateczny wybór.

3. Rodzaje rękawic roboczych

W sklepach BHP oraz ofertach znanych producentów (np. firmy Guide) dostępne są różne rodzaje rękawic. W zależności od charakteru wykonywanej pracy i towarzyszących jej zagrożeń, możesz wybrać:

 • rękawice chroniące przed urazami mechanicznymi, mające zabezpieczać skórę dłoni przed zadrapaniem, ścieraniem czy ukłuciem;
 • rękawice termoodporne (chroniące albo przed gorącem, albo przed zimnem), których głównym zadaniem jest ochrona przed poparzeniem lub przed nadmierną utratą ciepła i drętwieniem z zimna;
 • rękawice elektroizolacyjne, mające chronić przed porażeniem prądem elektrycznym;
 • rękawice spawalnicze, chroniące zarówno przed urazami mechanicznymi, jak i przed wysoką temperaturą;
 • rękawice antyelektrostatyczne, przeznaczone do prac w strefie zagrożonej wybuchem;
 • rękawice chroniące przed zagrożeniami chemicznymi;
 • rękawice mające zabezpieczać przed zagrożeniami biologicznymi (np. bakteriami, grzybami i wirusami);
 • rękawice antywibracyjne, stosowane zwykle przez operatorów urządzeń generujących silne wibracje podczas pracy, mające zapewnić ochronę przed drganiami mechanicznymi różnych częstotliwości.

3.5 Proponowane rękawice

Rękawice robocze GUIDE 650

Rękawice robocze GUIDE 650

Dostępne rozmiary 6 - 11. Cat. 2 EN388 3120

Dowiedz się więcej
Cienkie rękawice robocze ze skóry syntetycznej GUIDE 570

Cienkie rękawice robocze ze skóry syntetycznej GUIDE 570

Rozmiar: 7-12, Typ: GUIDE 570, CE Cat. 2 EN 388 1111

Dowiedz się więcej
Cienkie rękawice ze skóry GUIDE 40

Cienkie rękawice ze skóry GUIDE 40

Rozmiary: 7-10, Typ: GUIDE 40, Cat. 1 EN 420

Dowiedz się więcej
Zimowe rękawice robocze podszyte koźlą skórą GUIDE 46W

Zimowe rękawice robocze podszyte koźlą skórą GUIDE 46W

Rozmiar: 8-11, Typ: GUIDE 46W, CE Cat. 2 EN 388 2121

Dowiedz się więcej
Zimowe rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi z vinylu GUIDE 146

Zimowe rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi z vinylu GUIDE 146

Długość: 30 cm, Rozmiar: 10, Typ: GUIDE 146, CE Cat. 3 EN 388 4121, EN 374 AJL, EN 511 121

Dowiedz się więcej

4. Materiały i budowa

Na skuteczność ochrony, jaką dają poszczególne rodzaje rękawic, wpływają liczne detale. Szczególne znaczenie mają tu materiały, z jakich wykonano rękawice. Najczęściej są to:

 • rękawice drelichowe (dostępne również w wersji ocieplanej);
 • rękawice drelichowe wzmacniane skórą (tzw. DOKER-y);
 • rękawice skórzane (dedykowane m.in. spawaczom);
 • rękawice dziane bawełniane lub poliamidowe, powlekane pcv, poliuretanem lub nitrylem;
 • rękawice z tworzyw sztucznych lub naturalnych (np. lateksu, kauczuku polichloroprenowego lub pcv).

A co z budową rękawic? Na rynku znajdziesz rękawice:

 • jednopalcowe i trzypalcowe (produkowane z myślą o piekarniach i restauracjach);
 • o skróconych palcach (dedykowane przede wszystkim monterom i mechanikom, którzy mają kontakt z drobnymi elementami);
 • pięciopalcowe (najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne rękawice robocze);
 • proste, z luźną częścią przy nadgarstku;
 • rękawice ze sztywnym mankietem, który ma dodatkowo chronić nadgarstek;
 • rękawice z zapięciem na rzep lub ze ściągaczem.

5. Rozmiar i dopasowanie

Im lepiej dopasujesz rękawicę do swych potrzeb, tym lepiej. Zwróć zatem uwagę na rozmiar i na to, jak rękawica układa się na dłoni. Dobrze dopasowana rękawica powinna zapewniać dobrą chwytliwość, chronić całą dłoń i nadgarstek i nie drażnić skóry szwami. Pamiętaj, że zarówno zbyt ciasna, jak i zbyt luźna rękawica, nie wywiąże się w pełni ze swej roli i nie zapewni ci maksymalnej ochrony podczas pracy.

6. Certyfikaty i normy

Im poważniejsze zagrożenia czyhają na ciebie w pracy, tym dokładniej musisz sprawdzić, czy wybrane rękawice robocze spełniają podstawowe normy. Pamiętaj też, że nie wszystkie rękawice robocze są rękawicami ochronnymi. Na jakie certyfikaty i normy trzeba zwracać uwagę?

Rękawice robocze, zgodnie z dyrektywą 89/686/EWG, podzielono na trzy kategorie. Kategoria I oznacza minimalne ryzyko, a przypisane do niej rękawice robocze mają chronić głównie przed otarciami i potencjalnymi urazami naskórka. Do kategorii II (oznaczającej średnie ryzyko) przypisano rękawice chroniące przed urazami mechanicznymi, a do kategorii III (najwyższe ryzyko) te rękawice, które zapewniają skuteczną ochronę przed silnymi środkami chemicznymi.

Każdy rodzaj rękawic musi spełniać podstawowe normy i posiadać odpowiednie oznaczenie. W przypadku rękawic chroniących przed urazami mechanicznymi minimum to oznaczenie PN-EN 388:2017-02, zawierające informacje m.in. o odporności na ścieranie, przekucie i przecięcie. W przypadku rękawic dedykowanych osobom pracującym w wysokiej temperaturze, ważne jest oznaczenie PN-EN 407:2020-10 (z danymi na temat takich parametrów, jak palność, rezystancja cieplna czy ciepło promieniowania). Norma PN-EN 511:2009 (z informacjami dotyczącymi m.in. izolacji termicznej) jest ważna dla pracujących w niskich temperaturach. Rękawice spawalnicze muszą z kolei spełniać normy PN-EN 12477:2005, a jednocześnie posiadać oznaczenia potwierdzające ich skuteczność w ochronie przed urazami mechanicznymi i wysoką temperaturą.

Jeśli w pracy mierzysz się z zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi, musisz zwrócić uwagę na normę PN-EN 16523-1:2015-05. W tym przypadku najważniejsze są dane dotyczące przenikania poszczególnych substancji chemicznych oraz stopnia, w jakim dana rękawica chroni przed bakteriami lub wirusami.

7. Utrzymanie i konserwacja

Jeśli chcesz, by wybrane rękawice robocze chroniły twoje dłonie skutecznie, musisz utrzymać je w dobrym stanie. Podstawowe znaczenie ma utrzymywanie rękawic w czystości oraz zabezpieczanie ich przed wilgocią. Każdy materiał ma jednak swoje indywidualne potrzeby. Jeśli korzystasz z rękawic wykonanych ze skóry, musisz chronić je przed promieniowaniem UV, natomiast w przypadku rękawic gumowych priorytetem jest ochrona przed zbyt wysoką temperaturą. Zwracaj też na bieżąco uwagę na to, czy rękawice nie zostały uszkodzone (szczególnie wtedy, gdy potrzebujesz ochrony przed gorącymi lub żrącymi substancjami). Mała dziurka lub niewielkie pęknięcie mogą stać się poważnym zagrożeniem, a wymiana rękawicy jest w takim przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem.

8. Podsumowanie

Rękawice robocze, dobrze dopasowane do rozmiaru dłoni oraz do rodzaju wykonywanej pracy, to podstawowy element odzieży bhp w wielu branżach. Dzięki nim możesz chronić swe dłonie przed niskimi lub wysokimi temperaturami, zanieczyszczaniami czy niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać taką ochronę, pamiętaj o wyborze rękawic dobrej jakości, spełniających podstawowe normy i oznaczone certyfikatami. Jeśli w odpowiedni sposób zadbasz o ich stan (m.in. poprzez regularne konserwowanie), możesz na długo zapewnić sobie skuteczną ochronę w pracy i uniknąć problemów związanych ze stanem skóry dłoni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium