Jaka suwmiarka elektroniczna? Poradnik wyboru i użytkowania

0
Jaka suwmiarka elektroniczna? Poradnik wyboru i użytkowania

Suwmiarki elektroniczne ze względu na oferowaną dokładność pomiarów są niezbędne wszędzie tam, gdzie precyzyjny pomiar ma kluczowe wręcz znaczenie w późniejszej funkcjonalności projektu czy gotowego produktu.

Suwmiarki różnią się względem siebie precyzyjnością, a także wielkością czy nawet materiałem, z którego zostały wykonane, dlatego wybór odpowiedniej może nie być tak prosty jak mógłby się wydawać…

Czym jest suwmiarka elektroniczna?

Suwmiarka elektroniczna to niezwykle przydatne narzędzie pomiarowe, które pozwala na wykonanie precyzyjnych pomiarów wewnętrznych (np. średnica otworu) oraz zewnętrznych (długości oraz szerokości) różnego rodzaju elementów, a także odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. Dzięki suwmiarce możemy również określić głębokość. Wyniki pomiarów są łatwe do odczytania, ponieważ wyświetlają się na cyfrowym wyświetlaczu.

Ze względu na precyzję, suwmiarki elektroniczne są najczęściej wykorzystywane przez osoby wykonujące zawody typowo techniczne jak budownictwo, inżynieria czy mechanika precyzyjna. Spotkać je można również w laboratoriach, a także w przydomowych warsztatach, ponieważ wykonywane nią pomiary są wygodne i szybkie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze suwmiarki elektronicznej?

Z pewnością pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest dokładność suwmiarki. Im będzie ona wyższa, tym uzyskane wyniki będą bardziej precyzyjne, a margines błędu mniejszy. Weź pod uwagę pomiary, do których będzie wykorzystywana suwmiarka i wybierz taką, która sprosta Twoim wymaganiom. W tej chwili rynek oferuje suwmiarki gwarantujące precyzyjne pomiary z dokładnością do setnych milimetra.

Kolejny ważny czynnik to długość, a dokładnie zakres pomiaru suwmiarki. Standardowe suwmiarki elektroniczne oferują zakres pomiaru do 150 mm. W przypadku pomiaru większych przestrzeni zakres ten może okazać się stanowczo niewystarczający, dlatego watro wziąć wtedy pod uwagę modele oferujące zakres 200, 300 lub nawet 500 mm.

Jeśli chodzi o materiał, to najlepszym i najczęstszym wyborem jest stal nierdzewna.

Typy suwmiarek elektronicznych

Jak już zauważyłeś zapewne wcześniej, suwmiarki możemy podzielić ze względu na dokładność wykonywanego pomiaru oraz zakres pomiaru, który waha się w przedziale od 150 do 2000 mm.

  • Podręczne suwmiarki miniaturowe o nieco mniejszym zakresie (100 mm) pomiaru. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi są one często stosowane podczas kontroli produktów w zakładach produkcji masowej.
  • Suwmiarki elektroniczne wyposażone dodatkowo w głębokościomierz, dzięki któremu możliwy jest pomiar głębokości rowków czy otworów. Ze względu na swoje możliwości często stosowana jest w np. w punktach diagnostycznych do sprawdzania zużycia bieżnika opon.
  • Suwmiarki elektroniczne traserskie przeznaczone do prac traserskich umożliwiają oznaczenie planowanej obróbki oraz umiejscowienia ew. otworów lub zagłębień.
  • Suwmiarki wodoodporne charakteryzujące się wysoką odpornością na zachlapania czy przenikanie pyłów, doskonale sprawdzają się w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie istnieje spore ryzyko kontaktu suwmiarki z chłodziwem lub smarami.

Jak korzystać z suwmiarki elektronicznej?

Obsługa elektronicznej suwmiarki, jak i dokonywanie odczytów są niezwykle proste. Po uruchomieniu narzędzia przyciskiem On/Off należy w pierwszej kolejności zsunąć jej szczęki i sprawdzić, czy wskazania są równe 0. Następnie rozsunąć szczęki na odległość większą niż wymiary mierzonego przedmiotu. Kolejny krok to przyłożenie narzędzia do przedmiotu i powolne dociśnięcie szczęk oraz odczytanie wyniku.

Podczas pomiaru pamiętaj, aby szczęki przylegały prostopadle do powierzchni mierzonego elementu. Po zakończeniu pomiarów usuń ewentualne zabrudzenia oraz wilgoć.

Najpopularniejsze marki

Rynek elektronicznych suwmiarek do ubogich z pewnością nie należy. Niektóre z marek jak np. Mitutoyo znane są przez profesjonalistów na całym świecie. Jeśli zastanawiasz się, jaka suwmiarka elektroniczna zagwarantuje Ci wysoką jakość w przystępnej cenie, powinieneś postawić na Limit - to najpopularniejsze narzędzia w przydomowych warsztatach. Trochę mniej znaną, ale równie profesjonalną jest marka MIB specjalizująca się w produkcji cyfrowych i analogowych narzędzi pomiarowych.

Przeważnie każda z marek skupia się na innym aspekcie. W przypadku jednych będzie to precyzja, z kolei inne oferują stosunkowo dobrą jakość proporcjonalną do ceny. Wiele zależy od kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na zakup sprzętu oraz jakie masz wobec niego oczekiwania.

Oferta suwmiarek elektronicznych

Wiemy już, że dobra suwmiarka elektroniczna może posiadać różne cechy. Jaka suwmiarka elektroniczna będzie zatem najlepsza? Przygotowaliśmy nasz mini ranking:

Suwmiarka LIMIT 144550100

LIMIT 144550100 Suwmiarka elektroniczna 150 mm

Doskonałej jakości suwmiarka elektroniczna ze stali nierdzewnej.

Funkcjonalność i precyzja, jaką prezentuje, zadowoli nawet profesjonalistów. Cena pozytywnie zaskoczy majsterkowiczów.

Dowiedz się więcej
Suwmiarka LIMIT CDN 200 mm

LIMIT CDN 200 mm 280470204

Trwała i funkcjonalna suwmiarka dla każdego.

Wyposażona w aż 5 funkcji pomiarowych: wewnętrzna i zewnętrzna średnica, głębokość, wysokość oraz rysik. Duży wyświetlacz LCD ułatwia odczyt.

Dowiedz się więcej
Suwmiarka Mitutoyo ABSOLUTE Digimatic 573-182-30

Mitutoyo ABSOLUTE Digimatic 573-182-30

trzy słowa: funkcjonalność, innowacyjność i precyzja.

Zastosowany AOS zapewnia ochronę przed pyłem czy chłodziwem, a enkoder indukcji elektromagnetycznej ABS uniemożliwia zakłócenie sygnału pomiarowego. Nieograniczona prędkość posuwu umożliwia dokonywanie szybkich pomiarów. Zdecydowanie warta każdej złotówki.

Dowiedz się więcej

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na precyzyjnych pomiarach, suwmiarka elektroniczna powinna znaleźć się jak najszybciej na liście Twoich zakupów. Rynek oferuje narzędzia różnych marek w różnych przekrojach cenowych, więc bez problemu znajdziesz sprzęt odpowiedni dla siebie.

Podczas wyboru pamiętaj, by zwrócić uwagę na dokładność, zakres pomiaru i oczywiście jakość — w końcu powinien to być sprzęt na lata. Regularna konserwacja z pewnością pozytywnie wpłynie na jej żywotność, a Ty będziesz mógł dłużej cieszyć się swoją nową suwmiarką elektroniczną!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium