Noże tokarskie: Przewodnik - rodzaje, zastosowanie, informacje

0
Noże tokarskie: Przewodnik - rodzaje, zastosowanie, informacje
Zdjęcie: OPTIMUM 3441216 - Noże tokarskie HM 16 mm -zestaw 5 szt.

Obróbka metalu może być przyjemną i ciekawą pracą, jednak bez odpowiednich narzędzi nie osiągniesz zbyt wiele. Chcesz mieć dobre wyniki w tej dziedzinie? Zacznij od zaopatrzenia się w dobre narzędzia, a przede wszystkim w profesjonalne noże tokarskie. Są one podstawowym elementem wyposażenia każdego warsztatu. W jakie rodzaje noży warto zainwestować? Ten przewodnik pomoże ci w wyborze.

Rodzaje noży tokarskich

Noże tokarskie to podstawa w każdym warsztacie, a ich uniwersalność i wszechstronność może zaskoczyć początkującego majsterkowicza. Ponieważ noże te są wykorzystywane do różnych zadań (od najłatwiejszych do tych, które wymagają specjalistycznych rozwiązań), stanowią rozbudowaną i zróżnicowaną grupę narzędzi.

Noże tokarskie OPTIMUM 3441603

OPTIMUM 3441603 - Noże tokarskie HM 12 mm -zestaw 11 szt.

W sklepach branżowych można znaleźć wiele typów noży tokarskich, co sprawia, że można je grupować według różnych kryteriów. Dla jednych priorytetem stanie się sposób obrabiania materiału, dla innych – budowa noża tokarskiego lub ich przeznaczenie. Które z nich warto wybrać? Zapoznaj się najpierw z poszczególnymi rodzajami noży do tokarek.

Podstawowe rodzaje noży tokarskich to:

 • noże punktowe – uniwersalne noże, które pozwalają na obrabianie wybranego elementu za pomocą swego wierzchołka;
 • kształtowe – noże, w przypadku których najważniejszy wpływ na proces obróbki mają ich krawędzie;
 • obwiedniowe – bardzo rzadko wykorzystywane noże tokarskie, w przypadku których ostrza przetaczają się po obrabianym przedmiocie, nadając mu tym samym odpowiedni kształt.

Noże tokarskie można też podzielić ze względu na ich przeznaczenie. W takim przypadku można mówić o nożach:

 • ogólnego przeznaczenia, wykorzystywanych do toczenia zewnętrznego lub wewnętrznego, przecinania oraz planowania. Do tej grupy noży zaliczają się m.in. wytaczaki, zdzieraki, noże czołowe oraz noże boczne.
 • specjalnego przeznaczenia, stosowanych m.in. podczas toczenia gwintów;
 • specjalnych, czyli noży stworzonych z myślą o produkcji masowej.

Podczas przeglądania oferty noży tokarskich spotkasz się też z określeniami: nóż prawy i nóż lewy. Jak je odróżnić? Wystarczy, że porównasz nóż z dłonią. Jeśli jego główna krawędź skrawająca znajdzie się po stronie kciuka prawej dłoni, masz do czynienia z nożem prawym. W odwrotnej sytuacji mówi się o nożu lewym.

Odrębną grupę noży tokarskich stanowią dłuta przeznaczone do obróbki drewna. W ich przypadku można wymienić następujące rodzaje:

 • ręczne – np. noże żłobkowe, wyżłobiaki, wytaczaki i noże do gwintów;
 • suportowe – przeznaczone do tych samych zadań, co noże ręczne, jednak nieco różniące się budową (są od nich krótsze i grubsze).

Jak wybrać noże tokarskie?

Duży wybór noży tokarskich sprawia, że do każdego zakładu znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Czym warto się kierować przy zakupie idealnego noża tokarskiego? Ważne są twoje osobiste preferencje oraz oczekiwania. Jakie projekty chcesz realizować? Z jakimi materiałami masz zamiar pracować najczęściej?

Oto najważniejsze pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć. Jeśli interesuje cię obróbka stali, wybierz noże z grupy P, jeśli chcesz pracować ze stalą nierdzewną, możesz postawić na noże tokarskie z grupy M. Zadecyduj, czy wolisz noże jednolite (wykonane z jednego rodzaju materiału), czy też noże łączone, wykonane z dwóch rodzajów materiału (zalecane m.in. do przecinania).

Zwróć też uwagę na to, czy ostrza wybranych noży pozwolą ci na wykonanie planowanych prac, oraz na ich trzonki – elementy, które musisz odpowiednio dopasować do tokarki. Zwróć też uwagę na wielkość noży oraz na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Do prostych prac nadają się noże ze stali szybkotnącej, do bardziej zaawansowanych projektów lepsze będą noże z węglika spiekanego. Im lepsza jakość, tym większa szansa, że wybrany zestaw będzie ci służyć przez wiele lat.

Pielęgnacja i konserwacja noży tokarskich

Wiesz już, jak wybrać nóż tokarski. A jak utrzymać wymarzony sprzęt w dobrym stanie? Tu wielkie znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja i konserwacja, bez której trudno zachować ostrość noża. Jak zadbać o noże tokarskie? Regularne ostrzenie to podstawa. Jeśli w takcie tej czynności wykorzystać profesjonalne ostrzałki (np. ostrzałki wodne), możesz w prosty sposób przedłużyć żywotność ostrza i skuteczniej chronić je przed uszkodzeniami.

Oprócz tego musisz pamiętać o starannym czyszczeniu noży po zakończeniu pracy z tokarką oraz o ich smarowaniu. Ważne jest odpowiednie przechowywanie narzędzi. Jeśli schowasz noże w suchym i czystym miejscu, możesz skutecznie chronić je przed korozją. Unikaj też sytuacji, w których noże będą narażone na kontakt z twardą powierzchnią. Takie uderzenie może doprowadzić do uszczerbku lub poważnego uszkodzenia, mogącego utrudnić lub uniemożliwić dalszą pracę.

Przykładowe projekty realizowane z użyciem noży tokarskich

Noże tokarskie to uniwersalne narzędzia, dzięki którym można realizować wiele śmiałych projektów. Pojawiają się one w wielu zakładach i warsztatach. Firmy budowlane i motoryzacyjne, warsztaty stolarskie – w każdym z tych miejsc tokarki i noże tokarskie odgrywają ważną rolę. Jakie zadania możesz wykonać za pomocą swojej tokarki? Sporo zależy od tego, w jakie noże się wyposażysz.

Oto najpopularniejsze rodzaje noży wraz z pracami, które możesz wykonać z ich pomocą:

 • noże skośne – idealne do strugania, z powodzeniem wykorzystywane są podczas obróbki wzdłużnej i poprzecznej;
 • noże proste – powszechnie stosowane do obróbki wzdłużnej i przerywanej. Dzięki nim możesz uporać się z wykańczaniem drobnych detali;
 • noże wewnątrzstrugowe – wykorzystywane do obróbki wnętrz otworów cylindrycznych;
 • noże do gwintów – praktyczne narzędzia pozwalające na tworzenie gwintów o takich parametrach, jakie są niezbędne do twojego projektu;
 • noże do skrawania – niezbędne na etapie wykańczania projektu oraz do wygładzania obrabianej powierzchni;
 • noże wielonożne – niezastąpione tam, gdzie trzeba pracować z elementami o dużej powierzchni.

Cena noży tokarskich

Ceny noży tokarskich są dość zróżnicowane, a na ostateczny koszt takich narzędzi wpływa szereg czynników (np. marka, jakość czy materiały, z jakich zostały one wykonane).

Przeglądając oferty sklepów z elektronarzędziami szybko przekonasz się, jak duże są widełki cenowe w tym przypadku. W naszym sklepie przykładowe produkty wygladają następująco (cena na dzień pisania artykułu)

Zestaw noży tokarskich OPTIMUM 3441601

Zestaw 11 noży tokarskich OPTIMUM 3441601 z wlutowanymi płytkami HM 8 mm

Najtańszy zestaw noży w naszej ofercie, dostępny już za ok. 150 – 170 zł. Idealny dla początkujących i doświadczonych majsterkowiczów.

Dowiedz się więcej
Zestaw noży tokarskich Holzmann 9TLG10

Zestaw 9 noży tokarskich Holzmann 9TLG10

Premium zestaw noży dla profesjonalistów, cena 700 zł. Doskonały wybór dla zaawansowanych prac z obróbką materiałów.

Dowiedz się więcej
Noże OPTIMUM 3441216 z wymiennymi płytkami powlekanymi TiN

Noże OPTIMUM 3441216 z wymiennymi płytkami powlekanymi TiN

Dla wymagających profesjonalistów, cena prawie 1700 zł. Zestaw 5 sztuk, oferujący najwyższą jakość i trwałość.

Dowiedz się więcej

Gdzie kupić noże tokarskie?

Nie brak sklepów z narzędziami, w ofercie których pojawiają się liczne rodzaje noży tokarskich (często w bardzo atrakcyjnych cenach). Chcesz mieć pewność, że wybierasz narzędzia dobrej jakości? Szukaj produktów renomowanych marek (m.in. YG-1, Darmet, Akko, OPTIMUM czy Holzmann). Z ich ofertą zapoznasz się w sklepach firmowych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych.

Możesz też sprawdzić oferty sklepów, które współpracują z większą grupą producentów, np. naszego sklepu. W takim przypadku możesz w jednym miejscu porównać ze sobą noże kilku marek i wybrać to rozwiązanie, które uznasz za najlepsze dla siebie. A jeśli postawisz na dostawcę z doświadczeniem, skorzystać jednocześnie z fachowego wsparcia i bezcennych porad ekspertów.

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz przygodę z obróbką metalu, czy już zaliczać się do grona zawodowców, dobre noże tokarskie będą dla ciebie ważnym elementem wyposażenia warsztatu. To inwestycja, która będzie miała ogromny wpływ na jakość twojej pracy oraz na jej efekty. Wybór jest spory, a znane marki i renomowane sklepy z narzędziami konsekwentnie poszerzają swoje oferty. Im lepiej dopasujesz narzędzia do swych potrzeb i preferencji, im więcej uwagi poświęcisz ich jakości i parametrom technicznym, tym lepiej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium