Rodzaje poziomic i jak i ją wybrać? Poradnik

0
Rodzaje poziomic i jak i ją wybrać? Poradnik

Poziomica to narzędzie pomiarowe służące do pomiaru płaszczyzny poziomej i pionowej. Dobór odpowiedniej poziomicy jest niezwykle ważny, bo od niego zależy nie tylko precyzja, ale i prędkość, w jakiej praca zostanie wykonana.

Rodzaje poziomic

Rodzaje poziomic możemy podzielić, biorąc pod uwagę element wskazujący, ich budowę czy zastosowanie. Najpopularniejsze urządzenia wśród nich to:

  • Poziomice długościowe — czyli najprostszy rodzaj poziomic, służący do pomiaru poziomu tylko i wyłącznie w jednej płaszczyźnie,
  • Poziomice krzyżowe — zwane laserem krzyżowym, stosowane do sprawdzania poziomu jednocześnie na dwóch płaszczyznach,
  • Poziomice laserowe — precyzyjne urządzenia, które poza pionem i poziomem, mogą również wskazywać kąty. Wśród poziomic laserowych wyróżniamy urządzenia z laserem liniowym oraz punktowym.
  • Poziomice cyfrowe — czyli poziomice do zadań specjalnych. Są to urządzenia niezwykle precyzyjne, najczęściej wykorzystywane w pracach wykończeniowych, gdzie ważna jest dokładność nawet do dziesiętnej milimetra.

Poziomica TORPEDO 25ALM

Przykład: Luna 282930106 Poziomica TORPEDO 25ALM

Jak działają różne poziomice?

Różne poziomice działają na różnych zasadach. Analogowe poziomice długościowe wyposażone są w ampułkę z cieczą, w której unosi się pęcherzyk powietrza. Podczas pomiaru siła ciążenia wpływa na pęcherzyk, który zmienia miejsce położenia w zależności od tego, pod jakim kątem ustawimy poziomicę. 

Zasada działania w poziomicach laserowych również nie jest zbytnio skomplikowana. Urządzenie wyświetla dwie wiązki światła — poziomą i pionową — zbiegające się pod kątem prostym. Jeśli umieścimy poziomicę na statywie, unikniemy bazgrania na ścianie, gdyż laser poziomicy wyznaczy nam linie.

Poziomice cyfrowe to precyzyjne urządzenia pomiarowe. Wykonywanie pomiarów za ich pomocą nie nastręcza większych kłopotów, a otrzymane wyniki są podawane procentach lub stopniach — w zależności od modelu urządzenia. Żeby dokonać pomiarów poziomicą cyfrową, wystarczy umieścić ją na płaskiej powierzchni, a następnie odczytać wynik z cyfrowego wyświetlacza.

Kiedy i gdzie używamy różnych poziomic?

Wiemy już, że główne zadanie poziomicy to wyznaczanie pionów i równości płaszczyzn. Jest to jedno z tych urządzeń pomiarowych, które powinno się znaleźć w każdej domowej skrzynce narzędziowej. 

Poziomicę wykorzystasz do powieszenia obrazów na ścianach, do wypoziomowania mebli, prostych prac remontowych, a także, gdy czekają Cię drobne prace wykończeniowe. Do tego typu prac w zupełności wystarczy najzwyklejsza poziomica labellowa. Po profesjonalne poziomice analogowe (do kupienia w naszym sklepie Elektro-met.pl) bardzo chętnie sięgają pracownicy branży instalacyjnej i elektrycznej.

Przykład: Poziomica aluminiowa 1000mm E-400-5140 EPM

Na budowę czy do profesjonalnych prac remontowych jak np. do układania płytek, najlepsza będzie poziomica laserowa. Te, już bardziej technicznie zaawansowane urządzenia pomiarowe, to nie tylko większy komfort użytkowania, ale także większa dokładność pomiarów. Poziomice laserowe często sprzedawane są w zestawie ze statywem, który umożliwia montaż urządzenia na dowolnej wysokości. 

Dobra poziomica cyfrowa, to wysoka precyzja pomiaru, dlatego cieszą się one powodzeniem w tych branżach, gdzie ta precyzja jest wysoce istotna. Znajdujący się na niej elektroniczny wyświetlacz ułatwia pracę. Dodatkowo niektóre z nich posiadają wbudowaną pamięć do przechowywania pomiarów. Ze względu na te i inne zalety, ale także i dosyć wysoką cenę, najchętniej sięgają po nią inspektorzy nadzoru budowlanego oraz profesjonaliści, głównie z branży budowlanej.

Kryteria wyboru odpowiedniej poziomicy

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej poziomicy nie jest wcale tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na poniższe kryteria:

  • Dokładność pomiaru — tak jak w przypadku każdego urządzenia pomiarowego, tak i w przypadku poziomicy, dokładność pomiaru jest najważniejszym kryterium. W przypadku poziomicy analogowej jej dokładność zależy od posiadanych przez nią libelli czy jakości osadzenia. Dobrej jakości poziomica analogowa powinna wykonywać pomiary z dokładnością 0,5 mm na metr. Jeżeli potrzebne Ci są jeszcze dokładniejsze pomiary, pomyśl o zainwestowaniu w poziomicę laserową lub cyfrową.
  • Długość i rozmiar — na półkach sklepowych bez problemu znajdziesz poziomice w różnych rozmiarach. Od kieszonkowych po nawet dwumetrowe. Wiadomo, że krótka poziomica nie będzie sprawiała problemów w transporcie. Praca przy jej pomocy również będzie łatwiejsza ze względu na lepsze przyleganie do powierzchni. Długa z kolei lepiej się sprawdzi podczas prac typowo murarskich lub na budowę, gdyż lepiej poradzi sobie z dużą, nierówną powierzchnią. W naszym sklepie dostepne są poziomice: do 500mm, do 1000mm, do 1500mm, i 2000mm
  • Funkcje dodatkowe i ulepszenia — poziomice analogowe może nie mają spektakularnych funkcji dodatkowych, ale posiadają ulepszenia, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich jest z całą pewnością wbudowany magnes, który zapobiega przesuwaniu się narzędzia. Inne ulepszenie to uchwyty, dzięki którym łatwiej jest wykonywać pomiary, a także frezowanie zapobiegające ślizganiu się poziomicy. Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, to najwięcej posiadają poziomice cyfrowe. Najbardziej przydatne z nich to: pamięć ostatnio wykonywanych pomiarów oraz automatyczne wypoziomowanie. Natomiast niektóre poziomice laserowe mają możliwość projekcji linii laserowych oraz automatyczną kalibrację.
  • Cena vs jakość — często na użytek domowy wybieramy zwykłe, nieprofesjonalne poziomice ze względu na to, że są tańsze od swych profesjonalnych odpowiedników. Warto jednak zauważyć, że profesjonalne poziomice charakteryzuje wysoka dokładność, niezawodność i odporność na brud, wilgoć, pyły czy upadek. Dlatego warto czasem dołożyć gotówki i cieszyć się solidnym sprzętem przez lata!

Porównanie popularnych marek poziomic

Jeśli chodzi o najbardziej popularne marki wśród poziomic analogowych, największą popularnością cieszą się poziomice STABILA oraz SOLA. 

Marki Stabila chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ jest to największy producent w świecie narzędzi pomiarowych, nie tylko w Europie, ale i na całym globie.

Sola to austriacki producent z 70-letnim doświadczeniem. Produkty tej marki często postrzegane są jako alternatywa dla produktów Stabila. A jak to się ma do poziomic? Zarówno Sola jak i Stabila to produkty z wysokiej półki. Poziomice Sola na pewno mogą przyciągać nowych użytkowników, niższą (w porównaniu do Stabila) ceną. Dokładność urządzeń obu producentów jest porównywalna.

W przypadku poziomic laserowych prym wiodą marki Bosch, Stabila. Tańszym odpowiednikiem obydwu marek jest Stanley.

W przypadku profesjonalistów, niezawodność sprzętu, w szczególności pomiarowego, jest ważnym aspektem. Jeden zły pomiar, mały błąd, może kosztować utratę sporej ilości czasu i pieniędzy. Dlatego profesjonaliści z branży budowlanej, remontowej czy stolarskiej najchętniej wybierają narzędzia, co do których jakości i dokładności nie muszą mieć żadnych obaw.

Zalety i wady różnych typów poziomic

Przedstawiliśmy różne rodzaje poziomic. Mniej i bardziej zaawansowane. Oczywiście każdy z tych rodzajów ma zarówno jakieś wady, jak i zalety.

Jeśli chodzi o poziomice długościowe, to z pewnością ich największą zaletą będzie korzystna cena w porównaniu do pozostałych opcji. Pomiar poziomu takim urządzeniem nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności i, co najważniejsze, jest on szybki. Wadą poziomic analogowych jest jednak brak możliwości pomiaru kąta oraz najniższa precyzja w porównaniu z cyfrowymi odpowiednikami.

Zarówno poziomice laserowe, jak i krzyżowe mają podobną listę zalet i wad. Największym atutem obydwu urządzeń będzie wysoka precyzja oraz to, że doskonale sprawdzają się we wszelkiego typu wnętrzach. Wśród zalet poziomic laserowych z pewnością znajdzie się jeszcze prostota obsługi, z którą niestety jest różnie w przypadku poziomic krzyżowych. Im więcej dodatkowych funkcji poziomica krzyżowa posiada, tym bardziej skomplikowana jest jej obsługa. Pomiar poziomicą laserową i krzyżową przebiega dłużej niż w przypadku poziomic analogowych. W czasie niedogodnych warunków pogodowych możesz mieć problemy z wykonaniem pomiarów na zewnątrz. I to o czym musisz pamiętać, to… naładowane baterie — inaczej nici z pomiaru.

Poziomice cyfrowe, ze wszystkich wyżej wymienionych typów, cechują się najwyższą precyzją pomiarów. Ich obsługa nie jest skomplikowana i oferują to, czego nie oferowały poziomice analogowe, czyli pomiar kąta. Tak jak w przypadku poziomicy laserowej, tak i tutaj musisz pamiętać o naładowanych bateriach. Pomiar poziomicą cyfrową trwa jednak dłużej niż tradycyjną, a jej największą wadą jest cena, która czasami może powalić z nóg. Jeśli więc na co dzień nie wykonujesz pracy, która wymaga wyjątkowej precyzji, będzie to zbędny wydatek.

 

Bezpieczeństwo i konserwacja poziomic

O tyle, o ile użytkowanie poziomic analogowych nie wymaga jakiś specjalnych kwestii bezpieczeństwa, sprawa z poziomicami laserowymi ma się zgoła inaczej.

Przede wszystkim za każdym razem, zanim uruchomisz poziomicę laserową, upewnij się, że nie jest ona uszkodzona. Niektóre uszkodzenia mogą wpłynąć nie tylko na jakość pomiaru, ale także na bezpieczeństwo Twoje i Twojego otoczenia. Podczas pomiaru stosuj specjalistyczne okulary i unikaj patrzenia bezpośrednio na wiązkę lasera. Pamiętaj! Światło lasera może uszkodzić Twój wzrok — także przy długotrwałej pracy z poziomicą. Postaraj się, aby w miejscu pomiarów nie przebywały dzieci ani zwierzęta. One w szczególności mogą być wrażliwe na światło pochodzące z lasera.

Jak dbać o poziomicę, aby służyła latami? Przede wszystkim należy ją przechowywać w bezpiecznym miejscu. Profesjonalne poziomice najczęściej sprzedawane są z dedykowanymi futerałami, dlatego po skończonej pracy i oczyszczeniu poziomicy chowaj ją do pokrowca.

Poziomice analogowe przed korozją zabezpieczone są zazwyczaj poprzez malowanie proszkowe lub anodowanie, także w większości przypadków urządzenie wystarczy przetrzeć ściereczką. 

W przypadku poziomic z laserem pamiętaj o usuwaniu wszelkich brudów z soczewki lasera. Nie drap i nie używaj sztywnych materiałów do jej konserwacji. Soczewkę przetrzyj miękką ściereczką lub specjalnie do tego przeznaczoną szmatką, którą możesz znaleźć w zestawie.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej poziomicy nie jest bardzo skomplikowany, pod warunkiem że dokładnie wiesz, czego potrzebujesz. Jeśli przyjrzeć się temu dobrze, to w każdej pracy może być przydatna innego rodzaju poziomica. Chociaż poziomica cyfrowa wydaje się być najlepszym rozwiązaniem pod względem precyzji, to jednak nie kupisz przecież drogiej poziomicy, tylko dlatego, że obiecałeś żonie powiesić zdjęcia w salonie.

Co innego, jeśli praca, którą wykonujesz na co dzień, wymaga od Ciebie wyjątkowej precyzji. Jeśli chodzi o precyzję, nie warto szukać byle jakich rozwiązań. Wysoka dokładność przekłada się na wysoką jakość wykonanej pracy i na odwrót, niszowy sprzęt wątpliwej jakości może przynieść negatywne skutki na końcowy efekt Twojej pracy.

To, jaką poziomicę wybierzesz, powinno zależeć przede wszystkim od Twoich potrzeb!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium